Sıcak Kompost Nedir? Nasıl Yapılır?

Siyah Altın olarak da ifade edilen kompost, nemli-oksijenli ortamda bitkisel ve hayvansal atıkların bozunarak organik gübreye dönüşmesi olarak tanımlanabilir. Kompost oluşturmak, özellikle günümüzde önemli bir sorun olan çöp sorunu için dönüştürülebilir alternatif bir çözüm olmasının yanı sıra, süreç içerisinde ve sonunda elde edilen sıvı ve gübre sayesinde en verimsiz toprağı bile verimli hale getirebilmektedir.

Bu yöntemle daha hızlı kompost elde edilmesi amaçlanır. Sıcak kompost için1 m3’lük bir hacim yeterlidir. Soğuk kompostta olduğu gibi eşit oranlarda yeşil ve kahverengi materyal karıştırılır ancak farklı olarak haftada bir materyalin ters çevrilerek karıştırılması ve su katılması gerekmektedir. Soğuk komposttan en önemli farkı ise sürecin başlaması ile yeni malzeme eklenememesidir. Sıcak kompost yöntemi iklim şartlarına bağlı olarak 18-21 gün gibi bir süreçte oluşabilen hızlı kompost yöntemidir.

Bu yöntemin tercih edilmesinin sebebini acil toprak iyileştirme gereksinimi oluşturmaktadır. Sıcak kompost oluşturmak için 2m2 ve üzeri alan gerekmektedir. Uygulama kullanmak için harmanda sapları yaymaya yarayan demir ya da tahtadan yapılmış ucu çatallı tarım aygıtı olarak ilinen dirgen, uygun boyutta, kompostu yağmur ve rüzgardan koruması için branda ve karbon/azot karışımı gerekmektedir. Karbon/azot oranı: 25-30 birim karbona 1 birim azot olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Sıcak kompost aşamasında, daha önce belirlenen 1 m2’lik alana birkaç kürek dolusu karbon malzeme serilmelidir. Serilen bu malzeme sayesinde kompost yığınının alttan hava alabilmesi sağlanır. Ardından, karışım üst üste katmanlar oluşturacak şekilde ve her biri için karbon/azot malzeme oranına dikkat edilerek serilir.

Karışımda toprağın ihtiyacına göre destekleyici kül, dolomit, kemik tozu da eklenebilir. Sıcak kompostta tüm azot/karbon karışımını yığarak hacmin dış yüzeyinin karbonla örtülü olması sağlanır. Kendi ısısını üreten içten bir yanma (55-65 C°) süreci ile sıcak kompost başlamış olur. Metot geçekleştirilirken dirgen ile yığının yukarısından ortasına doğru bir baca deliği açılarak, merkezdeki yığının oksijen ile buluşması sağlanır. Daha sonra kompostu koruyacak branda yığın üzerine örtülerek 4 gün boyunca herhangi bir müdahalede bulunulmadan beklenmelidir.

4 gün tamamlandıktan sonra içerideki ısı artışıyla birlikte 5.gün yığın harici bir 1 m2‘lik alana aktarılır. Burada tüm yığın homojen bir şekilde karıştırılarak tekrardan bir önceki alana yığın yapılmalıdır. Bu alanda 2 veya 3 gün kadar beklenildikten sonra bu süreç her iki günde bir tekrarlanmalıdır.

Bu şekilde 18 ve ya 21 gün sonra sıcak kompost tamamlanmış olacaktır. Kompostun birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalara bakıldığında kompost kullanımı ile toprakta yaşayan yararlı organizmaların sayısı artmaktadır, toprağın verimi artmaktadır. Kompostlu toprakların su tutma kapasitesi artmaktadır. Bitkilerin toprakta bulunan besin elementlerini daha uzun süre ve daha iyi kullanmasını sağlamaktadır.

Soğuk Kompost‘un nasıl olduğunu da anlatmıştık. Yazıyı okumak için tıklayınız.

Add Comment