Kompost Nedir? Kompost ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Hayvansal ve bitkisel atıkların belirli metotlar kullanılarak çürütülmesi işlemine kompostlaştırma denir. Bu işlem sonunda oluşan malzemeye ise kompost denir. Bu işlem profesyonel ortamlarda yapıldığında kompost cihazı kullanılmaktadır.

Kompost’un toprağa faydaları nelerdir?

1- Topraktaki boşluğu arttırır ve toprakta havalanmayı arttırır.

2- Toprağın kolay bir şekilde işlenmesini sağlar.

3- Toprağın su tutma özelliğini arttırır ve bu şekilde daha verimli olmasını sağlar.

4- Normalde toprakta bulunan organik maddeyi arttırır.

Kompost cihazı’nın içerisine koyulan malzemeleri burada belirtmiştik. Hangi atıkların olup olmadığına alt bölümden bakabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

1- Kompost ile gübre arasındaki fark nedir?

Makine tarafından oluşturulan kompost bir gübre değildir. Gübre içerisinde bulunan besin maddeleri kompost’ta bulunmaz ancak kompost oluşturulurken içerisine belli oranlarda azot, fosfor ve potasyum ilave edilerek gübre elde edilebilir. Kompost ile elde edilen bu gübre diğer tüm yapay gübrelerden daha yararlıdır.

2- Kompost tesisinde günlük ne kadar kompost elde edilir?

Kompost üretimi yapılacak olan firma’nın kapasitesine, verimine toplanan çöpün çeşidine ve kullanılacak cihazlara bağlıdır. Vertisa olarak ürettiğimiz kompost makinesi çeşitlerimiz kompost üretiminde kullanılan en iyi cihazlardandır.

3- Kompost üretimi için ham madde nasıl sağlanır?

Kompost üretilecek materyaller bitkisel ve hayvansal kaynaklı organik atıklardan yüksek oranda elde edileceği gibi farklı kaynaklardan da elde edilebilir.