Kompost (Doğal Gübre) Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

Bir çok kullanım alanı bulunan kompost‘un nasıl yapıldığı, nasıl hazırlandığı hakkında bilgiler içeren bu yazımızda aynı zamanda kompost oluşturma aşamalarını da bulabilirsiniz.

Kompost oluşturmak için temelde iki malzemeye ihtiyaç vardır. Bunlar kuru ve yaş (yeşil ve kahverengi) malzemelerdir.

Kompost oluşturmasının 4 aşaması vardır;

1.Aşama – Kompost Malzemesini Hazırlamak

Üstte bulunan kuru ve yaş malzemelerin, kaliteli bir kompost (gübre) oluşturulabilmesi için eşit miktarlarda hazırlanması ve karıştırılması gerekmektedir.

Bu malzemelerin yanı sıra 1,5m yüksekliğinde bir bidona ihtiyacımız vardır. Bu 3 malzemeyi hazırladıktan sonra 2.aşamaya geçebiliriz.

2.Aşama – Yaprak Humusu Hazırlamak

Yeteri kadar yaprak toplamanız gerekmektedir. Toplamış olduğunuz yaprakları bir torba içerisine koyun ve ıslatın. Torba üzerinde yapraklar düşmeyecek şekilde (torba büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir) 10-15 delik açın ve üzerine ağır bir cisim koyun.

Hazırlamış olduğunuz torbayı 5-6 ay boyunca bekletin.

3.Aşama – Kompost’un Hazırlanması

Kompost oluşumunda en önemli noktalardan bir tanesi azot ve karbon dengesidir. Eğer karbon ve azot oranını iyi bir şekilde dengeleyebilirseniz kompostunuz kaliteli olacaktır.

Kompost oluşumu için aldığınız kovanın dibine 15-20 cm kadar kahverengi malzeme, üstüne 15-20 cm kadar yeşil malzeme ilave edin. Üzerine 25-30mm kadar toprak (en iyisi torf toprak) ekleyin. Biraz nemlendirmeden sonra bir kat kahverengi bir kat yeşil malzeme ekleyin.

Hazırlamış olduğunuz karışını 15-18 günde bir karıştırın. Çok kötü kokan bir işlem olduğundan bu işlemi yaparken maske kullanmanız önerilir. 1 ay sonra biraz su ile karıştırarak nemlenmesini sağlayın.

Kompost oluşumu 4-5-6 ay gibi bir süre alabilir. Kompostun tam olarak olduğunu anlamak için oluşan kompost’un toprak koktuğundan emin olmalısınız.

4.Aşama – Kompost’un Kullanılması

İlkbahar’ın başlangıcında bitki topraklarına 5cm kalınlığında ekleyin ve toprağınızla tam olarak karıştığından emin olun. Bu şekilde kırmızı kaliforniya solucanı kullanımı da mümkündür.

Bu işlemlerin ardından kompost oluşumunu tamamlamış ve kompost elde etmiş olursunuz. Yukarıda anlattığımız yöntemle kompost oluşturabileceğiniz gibi Vertisa olarak üretmiş olduğumuz buradaki cihazlarla daha hızlı ve daha fazla kompost oluşumu sağlayabilirsiniz.

Kompost Prosesi

Add Comment