Çevre Kirliliği Çeşitleri Nelerdir?

Çevre Kirliliği Çeşitleri 5’e ayrılır. Bunlar Görüntü Kirliliği, Gürültü Kirliliği, Su Kirliliği, Hava Kirliliği ve Toprak Kirliliği’dir. Bu kirlilik çeşitleri genel itibari ile insan etmeni sonucunda oluşur. Engellenmesi ve azaltılması ise yine insanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Gürültü Kirliliği

İnsanların ve doğada bulunan canlıların, dışarıda bulunan tüm araçların çıkarmış olduğu seslerin tamamı gürültü kirliliğikapsamına girmektedir. İnsanların işitme sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklar iş verimini de düşürür.

Görüntü Kirliliği

Görüş alanında bulunan, olumsuz değişiklerle sağlıklı olan görüş alanının sağlıksız hale gelmesine görüntü kirliliği denir.

Sanayileşme, çarpık kentleşme ve nüfusun artması görüntü kirliliğinin artmasına neden olan etmenlerdir.

Su Kirliliği

Suyun içerisinde istenmeyen zararlı maddelerin, suyun içilebilirliğini bozması ve suyun içerisine karışmasına su kirliliği denir. Su kirliliğine;

  • Endüstriyel Fabrikalar
  • Gübreler
  • Kimyasal İlaçlar
  • Konutlar

sebep olur.

Hava Kirliliği

Atmosfer’de bulunan toz, duman, gaz ve kokular’ın insan sağlığına zarar verecek düzeye gelmesine “hava kirliliği” denir.

Toprak Kirliliği

Toprağın verdiği verimi, düşürmek toprağın kirlenmesine neden olur. Kükürt dioksit oranı yüksek olan yağmur; asit yağışı şeklinde toprağa gelir ve toprağa zarar verir.

Toprak kirliliği nedir ile ilgili daha fazla bilgi için bu sayfamızı, nasıl önlenir sayfası için burayı takip edebilirsiniz.

Toprak kirliliğini önlemenin, toprak verimini arttırmanın bir çok yolu vardır; bunlardan biri kompost cihazı ve kompost makinesi kullanmaktır.

Add Comment